Przebarwienia na skórze mogą się pojawiać pod wpływem różnych czynników, często niezależnych od uwarunkowań genetycznych, a związane są raczej z nieprawidłową pielęgnacją. Tak czy inaczej, z hiperpigmentacją można sobie poradzić, a w dodatku wcale nie musi być ona niebezpieczna dla zdrowia, jeśli w porę zareagujemy na powstałe plamy na skórze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego hiperpigmentacja w ogóle się pojawia to koniecznie zajrzyj do dalszej części artykułu.
Hiperpigmentacja, czyli inaczej liczne przebarwienia może być spowodowana przez różne czynniki. Często ich źródłem jest nadmiar melaniny w skórze, a czasem jest to tylko defekt estetyczny, którego mimo wszystko nie należy bagatelizować. Czy powstawanie przebarwień na skórze można zatrzymać? W jaki sposób należy sobie z nimi poradzić?
Melanina to naturalny pigment w skórze, który powstaje dzięki melanocytom. To właśnie od tego pigmentu zależy, jakiego zabarwienia będą oczy raz włosy. Melanina ma również inne zadanie. Zapobiega ona przenikaniu szkodliwych promieni UV i dlatego jej zwiększenie zachodzi np. podczas opalania.
W przypadku wystąpienia takich chorób, jak albinizm lub bielactwo melanina nie występuje w skórze. Stąd właśnie białe zabarwienie wszystkich części ciała tych osób.
Hiperpigmentacja to nadmierne wytwarzanie melaniny przez organizm i powstawanie licznych plam na skórze, przez co może dochodzić do utraty pewności siebie. Walka z takimi przebarwieniami jest żmudna, ale warto podjąć jakiekolwiek działania. Przede wszystkim jednak należy też zapobiegać ich powstawaniu, pamiętając o konkretnych metodach pielęgnacji.
Przyczyny hiperpigmentacji nie do końca są znane, a nie na wszystkie też mamy wpływ. Mogą one wynikać z zaburzeń niektórych hormonów lub z osiągnięcia dojrzałego wieku danej osoby. Jednym z kluczowych czynników występowania hiperpigmentacji będzie także zbyt częsta lub intensywna ekspozycja na słońce lub brak ochrony przeciwsłonecznej. W przypadku powstawania hiperpigmentacji widoczne są zmiany nie tylko w zakresie kolorytu skóry, ale przede wszystkim także związana z wiekiem utrata jędrności i elastyczności.
Niekiedy intensywność występowania plam hiperpigmentacyjnych jest tak nasilona, że należy skorzystać z pomocy specjalisty. Odpowiednia osoba przedstawi nam możliwości leczenia konkretnych problemów i dobierze właściwe zabiegi. Skórę z hiperpigmentacją można potraktować kwasami, które skutecznie ją złuszczą, ale niekiedy konieczne będzie także użycie lasera.
Warto również sięgać z dostępnej oferty kosmetyków, które w mniejszym lub większym stopniu umożliwiają zmniejszenie widocznych przebarwień oraz wpływają na wyrównanie kolorytu skóry.
Czy wiesz, jak zadbać o swoją skórę z hiperpigmentacją? A może zastanawiasz się, czy Twoje problemy skórne nie nasilą się wraz z wiekiem? Na pewno warto przyglądać się swojej skórze, by miec lepszy pogląd na to, w jakiej jest kondycji.